Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start AKTUALNOŚCI Afrykański pomór świń ASF
Afrykański pomór świń ASF Drukuj
ASF- informacje z Głównego Inspektoratu Weterynarii

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodzikioraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużychspadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetekzwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
 
Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okresinkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrymprzebiegu: 3-4 dni).Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych,niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okresnawet 3-6 miesięcy.

Zagrożenie dla ludzi

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

 

Drogi zakażenia

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośrednikontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodnydostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę,wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami)zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

 

 
 
 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj11396
mod_vvisit_counterWczoraj12358
mod_vvisit_counterW tym tygodniu82281
mod_vvisit_counterW tym miesiącu158904
mod_vvisit_counterOd początku19615755