Wielkość czcionki: A + A - Reset
Start AKTUALNOŚCI Informacja Miejskiego Rzecznika Konsumentów.
Informacja Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Drukuj

Szanowni Państwo,

    chciałbym poinformować o akcji w sprawie pokazów handlowych i pseudo badań medycznych. Jest to wspólna akcja biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy oraz Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, a której patronuje i wspiera ją  Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski, Starosta Powiatu Legnickiego Adam Babuśka, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  w Warszawie. Akcja rusza od 15 grudnia 2019 r. i obejmuje swoim zasięgiem teren właściwości Diecezji Legnickiej. Uprzejmie proszę o zamieszczenie tych informacji na stronach urzędu oraz ewentualnie w lokalnych mediach. W dniu dzisiejszym postaram się również dostarczyć materiały drukowane w formie plakatów, natomiast w zalączeniu materiały do wykorzystania.

      Z początkiem  roku biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów Legnicy podjęło aktywne działania skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe, jak również pseudo badania medyczne. Na skutek tych działań poprzez nakłonienie legnickich przedsiębiorców do rezygnacji z wynajmu sal nieuczciwym firmom oraz wyróżnianiu ich i oznaczaniu jako „miejsce bezpieczne i przyjazne dla konsumenta” oraz współpracy z mieszkańcami Legnicy, oraz lokalnymi mediami udało się znacznie ograniczyć działalność takich firm. Można powiedzieć, że praktycznie rynek pokazów został ograniczony o 95 procent w stosunku do stanu z początku roku. To wielki sukces wszystkich Legniczan. Niestety są miejsca, gdzie nadal są organizowane tego rodzaju prezentacje i zaprasza się seniorów do udziału w nich, kusząc rzekomymi nagrodami, prezentami, darmowymi badaniami. Na prezentacjach uczestnicy poddawani są manipulacjom, po których wychodzą z towarami, które nie mają wartości, za jaką zostały sprzedane, natomiast umowy opiewają na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dopóki będą chętni, dopóty takie nieuczciwe prezentacje będą organizowane.
      Niestety zawsze po takich prezentacjach w biurze Rzecznika Konsumentów pojawiają się wręcz zrozpaczone osoby, którym utrudnia się odstąpienie od umowy, a nawet straszy konsekwencjami prawnymi.
      Wiele osób, mimo że temat jest nagłaśniany w mediach, jak również poprzez naszą pracę w terenie, nie ma świadomości o czyhającym na nich niebezpieczeństwie i nie odbiera naszych ostrzeżeń.  Szukając pomysłu na dotarcie do tych osób, które nie śledzą na bieżąco informacji, lub tych, które nie mają dostępu do nich np. w mediach elektronicznych , pojawił się pomysł, by poprosić o włączenie się do naszych działań Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który bardzo chętnie włączył się do akcji, by pomóc Seniorom. Dzięki pomocy Biskupa Legnickiego podczas Mszy Świętej w prawie 240 parafiach, do których należy prawie 760 tys. wiernych na terenie całej Diecezji Legnickiej, będzie odczytany apel Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów z Legnicy. Działania te, umożliwią dotarcie informacji do adresatów nieuczciwych  zaproszeń na pokazy. Co więcej, w każdym kościele będzie wisiał plakat z niezbędnymi informacjami dla konsumentów.  W planach jest również przeprowadzanie szkoleń konsumenckich przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w miejscach wskazanych przez Diecezje Legnicką.
     Wierzymy, że nasze wspólne działanie spowoduje dalsze ograniczanie rynku nieuczciwych pokazów już  nie tylko na terenie Legnicy i Powiatu Legnickiego, ale na terenie właściwości całej Diecezji Legnickiej.
     Jestem bardzo wdzięczny Biskupowi, za włączenie się do akcji i naszych starań o poprawę bezpieczeństwa osób starszych. Autorytet Biskupa i możliwość przeprowadzenia akcji w tej formie jest dla nas ogromnym wsparciem w dotarciu z apelem do jak największej grupy osób.

alt
 

Odwiedziny

mod_vvisit_counterDzisiaj14833
mod_vvisit_counterWczoraj14977
mod_vvisit_counterW tym tygodniu14833
mod_vvisit_counterW tym miesiącu477989
mod_vvisit_counterOd początku18813681